Supraphon LE61

Už je to nějakej ten pátek co jsem sehnal černou obývákovou stěnu z padesátých let. Byla v jednom bytě na šestém patře. Jistě, že do výtahu se nevešla, jó to bylo něco ji snést dolů. Začátkem roku 2016 jsem dodělal obývák a stěna je tam. No ale k takové stěně by to chtělo i něco pěkného do zásuvky. Jen tak jsem kouknul na aukro a za pětikilo tam bylo LE-čko kousek za Plzní. Nikdo jinej nepřihodil a tak jsem to přitahnul domů. Chvíli mi to tu překáželo, než se obývák dodělal.

Na první pohled to bylo vcelku pěkné. Na druhý už zas tak moc ne. Spodek je trochu navrtanej červíkem. Snad jsem ho dostatečně udusil přípravkem na červa. Samotné šasi rádia a i gramec byly vizuálně v pohodě. Naformoval se elit a vyměnil jsem vazební asfalťáček a mohlo se zkoušet. Na střední vlně to něco chytilo, ale to bylo tak vše. Z Jeden střeďák byl přerušenej a šly jen výškáče. Po výměně reproduktoru, se to rozehrálo o něco lépe. Ale přednes byl dost slabej, dost to basovalo a zkreslovalo vysoké tóny. Taky šly furt jen střední vlny a ostatní rozsahy vůbec. Nějak mě to přestalo bavit a nechal jsem to v obýváku odležet. V únoru 2017 jsem to konečně dodělal. Nejlepší bylo, že ve zpětné vazbě byly úplně jiné hodnoty svitků, než jsou uvedeny ve schématu. Po osazení správných hodnot, rádio konečně hraje jak má. Původní majitel musel být asi hodně šťastný, když si to koupil a ve výsledku se to skoro nedalo poslouchat. Podle stavu přepínačů a knoflíků to asi opravdu moc nepoužívali :-D. Nyní už hrajou i všechny rozsahy. U VKV byl zoxidovaný přepínač a Dlouhé a Krátké u nich bylo potřeba sladit oscilátor.

Něco málo technického popisu:

Gramorádio je z roku 1958 a vyrobili ho soudruzi v Litoveli. V pravé horní části je rozhlasový přijímač, který po odstranění papírové zadní stěny a povolení dvou šroubů lze celý vytáhnout ven. Ještě je tedy potřeba odpojit reproduktory a napájení gramce. V levé horní části pod odklopných víkem je gramofon. Pod ním  za dvířky se nachází prostor pro gramofonové desky. Dvířka je možné uzamknout klíčkem. Hudební skříň má celkem čtyři reproduktory, dva výškové na bocích a dva středové pod rádiem. Za kovovou mřížkou je udělaný tunel, takzvaný bass reflex. Šasí použitého rádia je ze stolního rádia Kvarteto. Umí přijímat střední dlouhé, krátké a velmi krátké vlny. Klávesnice přepínání rozsahů, ovládání hlasitosti a tónové clony a oddělené ladění pro AM a FM. Skleněná podsvícená stupnice. Gramofon je pak H21 s hadí hlavou. Vypínání na konci desky, čtyři rychlosti. Dva hroty pro vinyl a pro šelak.

             


    This radio was made in city Litovel in 1958. Wooden case with paper back side (radio). On right side si tube radio (AM+FM). On left side - turntable, 4 speed. Possibility to play vinyl or schellac. Space for records. Speaker system - 4 speakers + bass reflex.